Projekt
Wielki Zegar Astronomiczny 2011-2015
Autorski, unikatowy projekt. Precyzyjne, drobiazgowe wykonanie. Wieloletnia, cierpliwa, konsekwentna, tytaniczna praca. Perfekcyjne połączenie ponadczasowej klasyki z nowoczesnymi rozwiązaniami, zaskakujące możliwościami.
Astronomiczny
10 lat pracy
Stworzenie Wielkiego Zegara Astronomicznego, zajęło 10 lat, z czego sam montaż 5 lat. Projekt finalnie został ukończony w 2015 roku.
Absolutnie nietuzinkowy zegar astronomiczny.
Wielki Zegar Astronomiczny 2011-2015 to pokaz doskonałej synergii między tradycją, a nowoczesnością.
To spójne, precyzyjne i efektywne połączenie wielu mechanizmów. Dzięki takiej kompilacji, otrzymujemy zegar astronomiczny, który pozwala podróżować przez czas.
Funkcje
Funkcje/wskazania
Zegar posiada funkcje/wskazania:
1. sekundnik
2. tarcza godzin – 12 godzinna
3. tarcza godzin – 24 godzinna
4. datownik
5. dni tygodnia
6 .miesiące
7. lata
8. lata zwykłe/przestępne
9. deklinacja słońca
10. wschód słońca
11. zachód słońca
12. fazy księżyca
13. strefy czasu
14. pory roku
15. znaki zodiaku
Schemat
Schemat
działania
MECHANIZMY
Podstawowe mechanizmy oraz częsci
- napęd –
regulator
- mechanizm przekładni
rocznej
- obudowa zegara (podstawa, witryna)
- mechanizmy "przeniesienia napędu"
- mechanizm
naciągu
- mechanizm główny o dużej komplikacji
OPIS DZIAŁANIA
Opis działania
Napęd zegara (regulator) napędza oś wskazówki sekundowej oraz oś wskazówki minutowej mechanizmu głównego. Mechanizm główny steruje ruchem wskazówek widocznych na tarczy głównej, oprócz wskazówek „wschód słońca”, „zachód słońca”, „deklinacja słońca”. Steruje również wskazaniami roku w czterech oknach tarczy głównej.
Mechanizm główny pełni funkcję kompletnego urządzenia kalendarzowego. Nie posiada automatycznej korekcji daty. Mechanizm główny za pośrednictwem mechanizmu przeniesienia napędu napędza przekładnię roczną z prędkością 1 obrót/24 godziny, oraz tarczę wskazań „strefy czasu” z taką samą prędkością.
Oś przekładni rocznej wykonuje 1 obrót w ciągu 365 dni. Prędkość obrotowa 1/365 dni została uzyskana przy zastosowaniu przekładni ślimakowej. Przekładnia roczna oprócz napędu wskazań „pory roku”, „znaki zodiaku” za pośrednictwem mechanizmu przeniesienia napędu steruje wskazaniami „wschód słońca”, „zachód słońca”, „deklinacja słońca” na tarczy głównej. W razie potrzeby datę należy korygować kluczem z zestawu narzędzi będącym na wyposażeniu zegara. Raz na 4 lata należy zegar zatrzymać na 24 godziny, by utrzymać prawidłowe wskazania „wschód słońca”, „zachód słońca”, „deklinacja słońca”, „znaki zodiaku”, „pory roku”.
Przerwy w eksploatacji zegara będą powodować błędne ustawienie ww. funkcji i spowodują konieczność dokonania korekty ustawienia.
Mechanizm napędowy
Mechanizm napędowy (regulator)
Mechanizm przeniesienia napędu
Mechanizm przeniesienia napędu
Mechanizm naciągu
Mechanizm naciagu
Naciąg zegara realizowany jest za pośrednictwem korby nakładanej na czworokąt osi naciągu. Oś mechanizmu naciągu zamontowana jest do drewnianej obudowy zegara za pomocą dwóch wsporników. Dodatkowa para kół łańcuchowych umożliwia zmniejszenie siły potrzebnej do naciągu zegara. Osie kół łańcuchowych ułożyskowane są w korpusach wyposażonych w łożyska kulkowe. Za pośrednictwem łańcucha galla oraz koła łańcuchowego zintegrowanego z osią bębna linki obciążnika mechanizmu napędowego zegara poprzez obrót korbą w kierunku oznaczonym strzałkami nakręcamy zegar.
Mechanizm główny
Mechanizm główny
Mechanizm główny zegara astronomicznego Krzysztofa Płonki to urządzenie kalendarzowe o bardzo dużej komplikacji, które steruje wszystkimi funkcjami zegara.
Oś centralna mechanizmu głównego wykonuje 1 obrót na godzinę – jest to oś minutowa. Za pośrednictwem kół zębatych o przełożeniu 1 obrót/24 godziny został uzyskany napęd datownika, dni tygodnia, fazy księżyca, wskazań godzin w systemie GMT – (tarcza 24 godzinna), napęd globusa, napęd stref czasu, oraz napęd przekładni rocznej ślimakowej. Układ kół zębatych o przełożeniu 1 obrót/12 godzin napędza wskazówkę godzinową.
W górnej części mechanizmu głównego usytuowana została oś sekundnika zintegrowana z osią datownika. Zmiana daty jest realizowana przy pomocy krzywki, dźwigni impulsowej oraz koła o 31 zębach.
Zmiana daty na pierwszy dzień miesiąca powoduje zmianę nazwy miesiąca na tarczy w prawej części mechanizmu. W zależności od liczby dni w danym miesiącu należy dokonać korekty datownika.
Mechanizm główny za pośrednictwem przekładni zębatej oraz łańcucha Galla napędza obrót globusa.
Mechanizm wskazań roku usytuowany w czterech oknach tarczy składa się z czterech obrotowych bębnów z cyframi od 0 do 9. Mechanizm automatycznie zmienia datę roku przy zmianie nazwy miesiąca na styczeń. Mechaniczny licznik zmienia automatycznie wskazanie przez 99 lat. Po tym okresie należy dokonać ręcznej korekcji ustawień w oknach po lewej stronie tarczy. Każda zmiana daty roku powoduje przestawienie ustawienia wskazówki na tarczy – „lata zwykłe – rok przestępny”.
Na lewo od tarczy datownika znajduje się tarcza z informacją czy dany rok jest zwykły, lub przestępny. Mechanizm steruje osią wskazówek przy pomocy krzywek, dźwigni, dźwigni impulsowej, oraz koła z 8 zębami. Zmiana wskazania następuje wraz ze zmianą wskazań roku.
Wskazania „wschód słońca”, „zachód słońca”, „deklinacja słońca” widoczne na tarczy głównej zegara otrzymują napęd z osi przekładni rocznej, usytuowanego w dolnej części zegara, za pośrednictwem kół łańcuchowych, łańcuchów Galla, oraz systemu krzywek. Przy pomocy tego mechanizmu otrzymujemy informacje o której godzinie w zależności od pory roku wschodzi i zachodzi słońce. Tarcza „deklinacja słońca” informuje nas jaka jest proporcja dobowa godzin dziennych oraz nocnych.
Obudowa zegara
Obudowa zegara
Wyposażenie
Zegar został wyposażony w skrzynkę zawierającą zestaw narzędzi, które mogą być potrzebne w trakcie eksploatacji. W skład wyposażenia wchodzą: korba do nakręcania zegara, klucze specjalne do ustawienia wskazań, ściągacz uniwersalny do ściągnięcia wskazówek, klucze imbusowe.
Narzędzia znajdują się w zaprojektowanej i ręcznie wykonanej skrzynce wykończonej drewnem orzechowym.
Wyposażenie
Zasady
Zasady użytkowania zegara
Ze względu na wielkość i ciężar do transportu zegar musi być częściowo zdemontowany, a następnie po ustawieniu na właściwym miejscu zmontowany. Pomieszczenie, w którym będzie znajdował się zegar powinno być suche i posiadać właściwą temperaturę. Zegar nie może być narażony
na wstrząsy. Wyczerpujących informacji na temat budowy i zasad użytkowania udzieli twórca zegara.
Podstawowe zasady eksploatacji:
01
Naciąg zegara realizować korbą będącą na wyposażeniu. Systematycznie sprawdzać stan linki obciążnika.
02
Wskazania nastawiać wyłącznie przy pomocy kluczy z wyposażenia.
03
Nie wolno cofać wskazówek zegara - grozi uszkodzeniem mechanizmu.
04
W razie zakłóceń w pracy zegara pod żadnym pozorem nie należy ingerować w mechanizm. Ewentualne usterki może usunąć wyłącznie profesjonalista.
05
Okresowo – co 4 do 5 lat należy mechanizmy zegara poddać konserwacji oraz smarowaniu.
Przestrzeganie powyższych zasad zapewni prawidłową eksploatację prze wiele lat.
- Dane techniczne: wysokość - 260 cm, szerokość - 100cm, głębokość - 95cm, waga - ok. 360kg
Krzysztof Płonka
Krzysztof Płonka
Urodził się w 1952 roku w Ślemieniu koło Żywca, gdzie mieszkał i uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1966 roku rozpoczął naukę w Bielsku-Białej w zakresie budowa maszyn, obróbka skrawaniem i mechanika precyzyjna. Od 1990 roku prowadzi własną działalność gospodarczą. Od początku swojej drogi zawodowej konstrukcje zegarowe stają się jego życiową pasją.
Pogłębia wiedzę na temat historii i budowy zegarów mechanicznych, a jednocześnie odbudowuje unikalne, zabytkowe zegary przywracając im wszystkie funkcje, co umożliwia ich eksploatację.
W 2005 roku uzyskuje patent na zaprojektowany przez siebie „Wychwyt zegarowy chronometrowy” nr 204808.
W tym czasie rozpoczyna budowę zegarów astronomicznych o bardzo dużej komplikacji oraz zegarów stojących typu „Regulator”.
Obecnie prowadzi prace nad realizacją „Wielkiego Astronomicznego, Figuralnego Zegara Wieżowego Krzysztofa Płonki” oraz ratuje od całkowitego zapomnienia stare, zabytkowe
zegary mechaniczne przywracając im funkcje użytkowe.