Projekt

Wielki Zegar Astronomiczny Szkieletowy 2011-2015

Wspaniały mechanizm, którego skomplikowane działanie można obserwować, dzięki przeszklonej  konstrukcji.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, gwarantuje skrupulatne pomiary i dokładne wskazania. Czas, data, fazy księżyca, strefy czasu czy znak zodiaku, to ledwie część z możliwości, jakie posiada ten finezyjny astronomiczny zegar stojący.  

Wielki-Zegar-Astronomiczny-Szkieletowy

Astronomiczny

_zegary_1_scr4a

10 lat pracy

Stworzenie Wielkiego Zegara Szkieletowego, zajęło 10 lat, z czego sam montaż obejmował 4 lata. Projekt finalnie został ukończony w 2015 roku. 

Majestatyczne, niepowtarzalne, dzieło sztuki zegarmistrzowskiej.

Jednocześnie precyzyjne, funkcjonalne uzupełnienie eleganckiego, oryginalnego wnętrza.

Wielki Zegar Astronomiczny 2011-2015, to stojący zegar szkieletowy, który stanowi doskonałe połączenie sztuki pięknej i użytkowej. 

To także dekada wytrwałej, cierpliwej i pełnej zaangażowania pracy.  Ten absolutnie niestandardowy i niepowtarzalny zegar, to zwieńczenie 10 lat przemyślanych, dokładnych działań. Od autorskiej koncepcji, przez plany kolejnych mechanizmów, do finalnego i jakże efektownego połączenia w spójną, funkcjonalną całość.

Wspaniały mechanizm, którego działanie można obserwować, dzięki przeszklonej skrzyni,  gwarantuje skrupulatne pomiary i dokładne wskazania.

Czas, data, fazy księżyca, strefy czasu, czy znak zodiaku, to ledwie część z możliwości, jakie posiada ten finezyjny astronomiczny zegar stojący. 

Funkcje

Funkcje/wskazania

Zegar posiada funkcje/wskazania:
1. sekundnik
2. tarcza godzin – 12 godzinna
3. tarcza godzin – 24 godzinna
4. datownik
5. dni tygodnia
6. miesiące
7. lata
8. lata zwykłe/przestępne
9. deklinacja słońca
10. wschód słońca
11. zachód słońca
12. fazy księżyca
13. strefy czasu
14. pory roku
15. znaki zodiaku

_zegary_1_04
_zegary_1_03
_zegary_1_mechanizm

Schemat

Schemat
działania

MECHANIZMY

Podstawowe mechanizmy oraz częsci

_zegary_1_15
 • napęd –
  regulator
_zegary_1_17
 • mechanizm przekładni
  rocznej
_zegary_1_01a-przezr792
 • obudowa zegara (podstawa, witryna)
_zegary_1_19
 • mechanizmy "przeniesienia napędu"
_zegary_1_05
 • mechanizm
  naciągu
_zegary_1_23
 • mechanizm główny o dużej komplikacji
_zegary_1_25

OPIS DZIAŁANIA

Opis działania

Napęd zegara (regulator) napędza oś wskazówki sekundowej, oraz oś wskazówki minutowej, mechanizmu głównego. Mechanizm główny steruje ruchem wskazówek widocznych na tarczy głównej, oraz wskazań roku w czterech oknach, oprócz wskazówek „wschód słońca”, „zachód słońca”, „deklinacja słońca”.

Mechanizm główny pełni funkcję wiecznego kalendarza. W zależności czy rok jest zwykły czy przestępny dokonuje korekty liczby dni w danym miesiącu. Nie wymaga przestawiania daty. Mechanizm główny za pośrednictwem mechanizmu przeniesienia napędu napędza przekładnię roczną z prędkością 1 obrót/24 godziny, oraz tarczę wskazań strefy czasu z taką samą prędkością.

Oś przekładni rocznej wykonuje 1 obrót w ciągu 365,25 dni, co pozwala w cyklu czteroletnim uwzględnić rok przestępny (łącznie 1461 dni). Przełożenie 1/365,25 dni zostało uzyskane dzięki zastosowaniu przekładni ślimakowej z obiegiem planetarnym, który wykonuje 1 obrót w ciągu 4 lat. Przekładnia roczna oprócz napędu wskazań „pory roku”, „znaki zodiaku” za pośrednictwem mechanizmu przeniesienia napędu steruje wskazaniami „wschód słońca”, „zachód słońca”, „deklinacja słońca” na tarczy głównej. Dzięki korekcji przekładnia roczna również nie wymaga regulacji (przestawiania).

Przerwy w eksploatacji zegara będą powodować błędne ustawienie funkcji „pory roku”, „znaki zodiaku”, „wschód słońca”, „zachód słońca”, „deklinacja słońca” i spowodują konieczność dokonania korekty ustawienia.

Mechanizm napędowy

_zegary_1_15
_zegary_1_26

Mechanizm napędowy (regulator)

Mechanizm napędowy jest nowoczesną konstrukcją wielkości małego zegara wieżowego. Ze względu na konieczność zwiększenia trwałości mechanizmu oraz zmniejszenia oporów toczenia zastosowane zostały łożyska kulkowe dla wszystkich osi mechanizmu. Wahadło oraz kotwica wyposażone w dwie podpory nożowe opierają się o pryzmowe gniazda mechanizmu. Połączenie kotwica-wahadło wyposażone jest w regulator wychylenia wahadła, oraz bezpiecznik zabezpieczający koło wychwytowe i palety przed uszkodzeniem w razie zaniku impulsu. Wahadło sekundowe posiada kompensację termiczną. Mechanizm posiada naciąg linkowy, rezerwa chodu około 5 dni.

Mechanizm przeniesienia napędu

_zegary_1_26

Mechanizm przeniesienia napędu

Mechanizm przeniesienia napędu umieszczony jest pomiędzy napędem (regulatorem) a mechanizmem głównym. Rozdziela napęd w wielu kierunkach i płaszczyznach za pośrednictwem kół łańcuchowych, łańcuchów Galla, oraz osi napędowych. Na płycie mechanizmu umocowane zostały korpusy z osadzonymi na łożyskach tocznych osiami kół łańcuchowych. Każdy układ kół łańcuchowych posiada regulację naciągu łańcucha, a osie napędowe wyposażone są w przeguby Cardana z możliwością przesuwu wzdłużnego, co zabezpiecza cały układ połączeń przed dodatkowymi oporami toczenia. Wszystkie elementy konstrukcyjne mechanizmu napędu biorące udział w pracy zegara zostały poddane obróbce cieplnej w celu zwiększenia trwałości elementów.

Mechanizm naciągu

_zegary_1_05
_zegary_1_16

Mechanizm naciągu

Naciąg zegara realizowany jest za pośrednictwem korby nakładanej na czworokąt osi naciągu. Oś mechanizmu naciągu zamocowana jest do drewnianej obudowy zegara za pomocą dwóch wsporników wyposażonych w łożyska kulkowe w celu ograniczenia oporów toczenia. Koło łańcuchowe osadzone na osi naciągowej za pośrednictwem łańcucha Galla oraz drugiego koła łańcuchowego zintegrowanego z osią bębna zegara umożliwia jego naciąg.

Mechanizm główny

Mechanizm główny

_zegary_1_11
_zegary_1_25
_zegary_1_11
_zegary_1_12

Mechanizm główny zegara astronomicznego-szkieletowego Krzysztofa Płonki to urządzenie kalendarzowe o bardzo dużej komplikacji, które steruje wszystkimi funkcjami zegara.

Oś centralna mechanizmu głównego wykonuje 1 obrót na godzinę – jest to oś minutowa. Za pośrednictwem kół zębatych o przełożeniu 1 obrót/24 godziny został uzyskany napęd datownika, dni tygodnia, fazy księżyca, wskazań godzin w systemie GMT – (tarcza 24 godzinna), napęd globusa, napęd stref czasu, oraz napęd przekładni rocznej (ślimakowej z obiegiem planetarnym). Układ kół zębatych o przełożeniu 1 obrót/12 godzin napędza wskazówkę godzinową.

zegary_1_09
_zegary_1_scr1
_zegary_1_scr2

W górnej części mechanizmu głównego usytuowana została oś sekundnika zintegrowana z osią datownika. Zmiana daty jest realizowana przy pomocy krzywki, dźwigni impulsowej oraz koła o 31 zębach.

Zmiana daty na pierwszy dzień miesiąca powoduje zmianę nazwy miesiąca na tarczy w prawej części mechanizmu. Mechanizm posiada skomplikowany system korekcji daty w zależności od nazwy miesiąca oraz od tego czy rok jest zwykły czy przestępny.

Automatyczna zmiana daty jest realizowana przy pomocy krzywek, dźwigni oraz korektora liczby dni w miesiącu lutym w systemie 4-letnim.

zegary_1_08
_zegary_1_04

W dolnej części mechanizmu widoczna jest tarcza 24 godzinna, zintegrowana z mechanizmem faz księżyca. Wskazania faz księżyca realizowane są przy pomocy krzywki, dźwigni impulsowej, oraz koła o 59 zębach.

_zegary_1_10
_zegary_1_28

Za pośrednictwem mechanizmu przeniesienia napędu obrót wykonuje tarcza „strefy czasu”.

_zegary_1_06
_zegary_1_29

Mechanizm główny za pośrednictwem przekładni zębatej oraz łańcucha Galla napędza obrót globusa.

_zegary_1_11
_zegary_1_scr3

W lewej części mechanizmu głównego usytuowana jest tarcza z nazwami dni tygodnia. Zmiana ustawień realizowana jest przy pomocy koła zapadkowego, dźwigni impulsowej, oraz koła o 7 zębach.

_zegary_1_27
_zegary_1_08
_zegary_1_scr4a

Mechanizm wskazań roku usytuowany w czterech oknach tarczy składa się z czterech obrotowych bębnów z cyframi od 0 do 9. Mechanizm automatycznie zmienia datę roku przy zmianie nazwy miesiąca na styczeń. Mechaniczny licznik zmienia automatycznie wskazanie przez 99 lat. Po tym okresie należy dokonać ręcznej korekcji ustawień w oknach po lewej stronie tarczy. Każda zmiana daty roku powoduje przestawienie ustawienia wskazówki na tarczy – "lata zwykłe – rok przestępny".

_zegary_1_10
zegary_1_20

Mechanizm główny napędza przekładnię roczną z prędkością 1 obrót/365,25 dni, co pozwala utrzymać właściwe wskazania w cyklu czteroletnim – nie wymaga korekty. Napęd realizowany jest przy pomocy kół zębatych mechanizmu głównego, przekładni łańcuchowych mechanizmu przeniesienia napędu, oraz przekładni ślimakowej z obiegiem planetarnym korektora. Korektor wykonuje 1 obieg w ciągu 4 lat. Przekładnia roczna odpowiada za wskazania "pory roku", "znaki zodiaku", "wschód słońca", "zachód słońca”, "deklinacja słońca". Powyższe wskazania realizowane są za pomocą kół zębatych, dźwigni, oraz krzywek wykonujących 1 obrót w ciągu 365,25 dni.

_zegary_1_07

Na lewo od tarczy datownika znajduje się tarcza z informacją czy dany rok jest zwykły, lub przestępny. Mechanizm steruje osią wskazówek przy pomocy krzywek, dźwigni, dźwigni impulsowej, oraz koła z 8 zębami. Zmiana wskazania następuje wraz ze zmianą wskazań roku.

_zegary_1_scr5
_zegary_1_scr6
_zegary_1_scr7

Wskazania "wschód słońca", "zachód słońca", "deklinacja słońca" widoczne na tarczy głównej zegara otrzymują napęd z osi przekładni rocznej, usytuowanego w dolnej części zegara, za pośrednictwem kół łańcuchowych, łańcuchów Galla, oraz systemu krzywek. Przy pomocy tego mechanizmu otrzymujemy informacje o której godzinie w zależności od pory roku wschodzi i zachodzi słońce. Tarcza „deklinacja słońca” informuje nas jaka jest proporcja dobowa godzin dziennych oraz nocnych.

Obudowa zegara

Obudowa zegara składa się z podstawy, oraz przeszklonej witryny. Została wykonana ręcznie z drewna mahoniowego, pokryta politurą. Przeszklona witryna umożliwia ekspozycję niezwykle skomplikowanego mechanizmu zegarowego oraz obserwację jego pracy.

_zegary_1_scr8
zegary_1_02

Obudowa zegara

zegary_8_04_600
zegary_8_01_600

Wyposażenie

Zegar został wyposażony w skrzynkę zawierającą zestaw narzędzi, które mogą być potrzebne w trakcie eksploatacji. W skład wyposażenia wchodzą: korba do nakręcania zegara, klucze specjalne do ustawienia wskazań, ściągacz uniwersalny do ściągnięcia wskazówek, klucze imbusowe.
Narzędzia znajdują się w zaprojektowanej i ręcznie wykonanej skrzynce wykończonej drewnem mahoniowym.

Wyposażenie

Zasady

Zasady użytkowania zegara

Ze względu na wielkość i ciężar do transportu zegar musi być częściowo zdemontowany, a następnie po ustawieniu na właściwym miejscu zmontowany. Pomieszczenie, w którym będzie znajdował się zegar powinno być suche i posiadać właściwą temperaturę. Zegar nie może być narażony
na wstrząsy. Wyczerpujących informacji na temat budowy i zasad użytkowania udzieli twórca zegara.

Podstawowe zasady eksploatacji:

01

Naciąg zegara realizować korbą będącą na wyposażeniu. Systematycznie sprawdzać stan linki obciążnika.

02

Wskazania nastawiać wyłącznie przy pomocy kluczy z wyposażenia.

03

Nie wolno cofać wskazówek zegara - grozi uszkodzeniem mechanizmu.

04

W razie zakłóceń w pracy zegara pod żadnym pozorem nie należy ingerować w mechanizm. Ewentualne usterki może usunąć wyłącznie profesjonalista.

05

Okresowo – co 4 do 5 lat należy mechanizmy zegara poddać konserwacji oraz smarowaniu.

Przestrzeganie powyższych zasad zapewni prawidłową eksploatację prze wiele lat.

Wielki-Zegar-Astronomiczny-Szkieletowy
 • Dane techniczne: wysokość - 270 cm, szerokość - 100cm, głębokość - 115cm, waga - ok. 300 kg

Krzysztof Płonka

Krzysztof Płonka

Urodził się w 1952 roku w Ślemieniu koło Żywca, gdzie mieszkał i uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1966 roku rozpoczął naukę w Bielsku-Białej w zakresie budowa maszyn, obróbka skrawaniem i mechanika precyzyjna. Od 1990 roku prowadzi własną działalność gospodarczą. Od początku swojej drogi zawodowej konstrukcje zegarowe stają się jego życiową pasją.
Pogłębia wiedzę na temat historii i budowy zegarów mechanicznych, a jednocześnie odbudowuje unikalne, zabytkowe zegary przywracając im wszystkie funkcje, co umożliwia ich eksploatację.
W 2005 roku uzyskuje patent na zaprojektowany przez siebie „Wychwyt zegarowy chronometrowy” nr 204808.
W tym czasie rozpoczyna budowę zegarów astronomicznych o bardzo dużej komplikacji oraz zegarów stojących typu „Regulator”.
Obecnie prowadzi prace nad realizacją „Wielkiego Astronomicznego, Figuralnego Zegara Wieżowego Krzysztofa Płonki” oraz ratuje od całkowitego zapomnienia stare, zabytkowe
zegary mechaniczne przywracając im funkcje użytkowe.

Zobaczwszystkiezegary

Autorski, unikatowy projekt. Precyzyjne, drobiazgowe wykonanie. Wieloletnia, cierpliwa, konsekwentna, tytaniczna praca. Perfekcyjne połączenie ponadczasowej klasyki z nowoczesnymi rozwiązaniami, zaskakujące możliwościami.

Shopping Basket